Stejně jako jsme si už zvykli třídit různý nebiologický odpad (plasty, kovy, tetrapaky apod.), i biologický odpad vznikající hlavně při vaření a péči o zahradu recyklujeme.
Pro likvidaci rostlinných zbytků v kuchyňce, kterou používáme pro výukové programy i v zájmových kroužcích, jsme si pořídili dva vermikompostéry – zařízení, ve kterém zbytky vznikající při přípravě jídla a nakrájené na menší kousky přemění žížaly na vynikající kompost. Jeden kompostér je po většinu roku umístěn přímo v jídelně vedle kuchyňského koutu a druhý v dílně, kde také zpracováváme rostliny. V teplém období roku, kdy žížaly netrpí chladem, umisťujeme vermikompostéry ven do chladného stínu budovy.
Tímto způsobem nám vznikne velmi kvalitní kompost použitelný pro hnojení a přesazování rostlin pěstovaných v budově a navíc neplníme nádoby na odpad biologicky rozložitelnou hmotou a snižujeme tím nutnost vyvážení bioodpadu do recyklačních dvorů autem se všemi nevhodnými vlivy na životní prostředí.
Bioodpad ze školní kuchyně kompostujeme ve čtyřech velkých kompostérech v areálu Jezírka, toho je již takové množství, že by se do malých kuchyňských vermikompostérů nevešlo.
Více o vermikompostování se dozvíte například zde:
https://www.veronica.cz/poradna-v-casopise-veronica?i=81
https://www.kompostuj.cz/jak-na-to/jak-na-vermikompostovani/
Tvorbu a výrobu cedulek informujících o eko-opatřeních na pracovišti Jezírko finančně podpořilo statutární město Brno.