Nejčastější fámy spojené s fotovoltaikou
Samozřejmě, ani fotovoltaika není zcela “čistý” zdroj. Ve srovnání s neobnovitelnými fosilními zdroji ale vychází výrazně lépe! Možná jste ale o ní slyšeli některé fámy – podívejme se na tři nejznámější:
PRVNÍ FÁMA
"Fotovoltaika se nedá recyklovat, a je plná jedovatých kovů pochybného původu."
Není to pravda. Hlavní složkou fotovoltaického panelu jsou fotovoltaické články, které obsahují polovodičový materiál – křemík (ten je hlavní složkou většiny běžných hornin, křemičitanů). Sluneční záření interaguje s touto tenkou vrstvičkou křemíku a uvolňuje z něj elektrony, což generuje elektrický proud. Materiálově je panel složen hlavně z tvrzeného skla (70%), zbytek pak tvoří kromě křemíku hliník, plasty a určitý podíl mědi a stříbra tak, jako jinde v elektronice. Kromě plastů se prakticky všechny tyto složky panelu dají recyklovat (cca 90% hmotnosti panelu). Životnost panelů je kolem 30 let a reyklace panelů je už dnes stanovena zákonem, výrobci za ni už dnes odvádí poplatky. Problém s jedovatými kovy a jejich těžbou se obvykle týká baterií, nikoli samotné fotovoltaiky.
DRUHÁ FÁMA
"Fotovoltaika se prý nedá hasit a je tedy velmi nebezpečná!"
Tak to není. Samotné panely nehoří, problémem je procházející proud, který je třeba před hašením požáru odpojit od sítě – hasiči by proto měli vědět, že na dané střeše je instalovaná fotovoltaika. Při správné instalaci a pravidelné údržbě ale není riziko požáru větší než u běžného domu. Jen je důležité svěřit instalaci i údržbu do rukou někomu, kdo tomu rozumí.
TŘETÍ FÁMA
"Solární panely fungují jenom, když je hezké slunečné počasí."
Ne. Panely jsou schopny energii generovat i v případě rozptýleného světla, tedy když je slunce za mraky nebo i když prší, ale toto množství je výrazně menší. Naopak nevadí jim mráz – v mrazivé, ale slunečné dny můžeme získat srovnatelné množství energie jako při letní výhni.