Biokompost
Při kompostování bioodpadu vzniká kompost, který je neocenitelnou surovinou pro všechny pěstitele a zahrádkáře. Kompost zlepšuje kvalitu půdy, jelikož v ní pomáhá zadržovat vodu i živiny, zvyšuje její kyprost a soudržnost a optimalizuje skladbu mikrobů. Díky tomu značně snižuje riziko půdní eroze, pomáhá zadržovat vodu v krajině a posiluje i růst a zdraví pěstovaných rostlin. Bioodpad je tedy cenná surovina, která se kompostováním mění na opravdový poklad. Běžně ale bioodpad zaplňuje asi 42 % našich popelnic a cestuje tak zbytečně se směsným odpadem do spalovny, kde zpomaluje hoření, nebo putuje na skládku, kde se stává zdrojem skleníkových plynů a nebezpečných výluhů. Dává vám také větší smysl bioodpad kompostovat?
Jak na kompostování v bytě, v domě, ve městě či na vesnici
Kompostovat může každý, ať už doma v bytě nebo na zahradě. Stačí přitom dodržovat jednoduchá pravidla.
Důležitá je vhodná skladba a složení materiálu, který se na kompost dává, je potřeba materiály míchat tak, abychom podpořili správný poměr uhlíku a dusíku.
Uhlíkaté materiály jsou suché, dřevnaté, hnědé (např. piliny, dřevní štěpka, větvičky, ruličky od toaletního papíru), dusíkaté materiály jsou naopak ty šťavnaté, zelené, čerstvé (např. posekaná tráva, slupky od ovoce a zeleniny). Doporučuje se míchat “tři díly hnědého na jeden díl zeleného”, čímž bychom měli přirozeně dosáhnout i optimální vlhkosti. Kompostování je aerobní proces, a tak je potřeba zajistit přísun kyslíku. Ideální je tedy kompost alespoň 2x za rok na jaře a na podzim přeházet. Při kompostování se materiál navíc činností mikroorganismů zahřívá a hygienizuje a dochází tak k zahubení semínek nevítaných plevelů.