Každá doba zanechává v krajině své otisky. Často jim nerozumíme: Proč roste strom uprostřed pole, proč k lesu nevede žádná cesta a proč v pohraničí rostou švestky a jablka i v lese? Čím to, že jsou vesnice od sebe vzdálené skoro vždycky skoro stejně daleko a často se jmenují Lhota?
V učebnicích dějepisu odpovědi na takové otázky většinou nenajdeme. Tato knížka se snaží mezeru vyplnit. Na sto stranách popisuje proměny krajiny od mladší doby kamenné až po současnost, a to ve spojení s historickými událostmi, vývojem společnosti, zemědělským hospodařením, osídlením a rozvojem řemesel, resp. průmyslu. Je rozvržena do šesti etap – zlomových období, v nichž docházelo v krajině k zásadním změnám.
Je určena ke čtení a studiu pedagogům i zvídavým starším žákům. Lepšímu porozumění pomáhají také výstižné a svébytné schematické ilustrace Miroslavy Kolářové Šulcové.
Druhé vydání je doplněno o kapitolu Postmoderní kaše, která se týká nejnovější doby.
Tento materiál nabízíme se slevou v balíčku o krajině, kam dále patří Krajina v obrazech a Za příběhem krajiny. Koupí balíčku ušetříte 30 Kč.
Tuto publikaci si můžete prohlédnout a zakoupit také na pracovištích Lipky.
|